Στα σχολεία ευθύνης του ΕΚΦΕ Ρόδου περιλαμβάνονται οι σχολικές μονάδες Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης στο νότιο συγκρότημα του νομού Δωδεκανήσου: Ρόδος-Κάρπαθος-Κάσος-Καστελόριζο-Σύμη-Τήλος-Χάλκη.

Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Ρόδου:

Ιστορία του ΕΚΦΕ Ρόδου

Το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Δωδεκανήσου με έδρα τη Ρόδο ιδρύθηκε το 1998 στο σχολικό συγκρότημα του σημερινού 2ου ΕΠΑΛ Ρόδου και ΙΕΚ Ρόδου, στους Αγίους Αποστόλους, με βάση την Γ2/1111/22-01-1996 απόφαση του ΥΠ.Ε.Π.Θ.

Πρώτος υπεύθυνος του ΕΚΦΕ ορίστηκε ο

Στη διάρκεια της θητείας του ξεκίνησε και υλοποιήθηκε η κατασκευή και ο εξοπλισμός των Σχολικών Εργαστηρίων Φυσικών Επιστημών (ΣΕΦΕ) των Ενιαίων Λυκείων καθώς και των Γυμνασίων με Λυκειακές τάξεις.

Ακολούθησαν οι εξής υπεύθυνοι ΕΚΦΕ:

Το 2003 ιδρύθηκε το ΕΚΦΕ Κω με ζώνη ευθύνης το βόρειο συγκρότημα ενώ το ΕΚΦΕ της Ρόδου, αντίστοιχα, στο νότιο συγκρότημα του νομού Δωδεκανήσου.

Το 2003, σύμφωνα με τον Ν. 3149/03, ά. 13, παρ. 10 (Φ. 141 Α), οι αρμοδιότητες των ΕΚΦΕ της παρ. 4 του άρθρου 8 του Ν. 2986/2002 ασκούνται και στα σχολεία πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης. Από το 2004 μέχρι το 2011 αποσπασμένος από την A/βάθμια Εκπαίδευση στο ΕΚΦΕ Ρόδου ήταν ο Σκουμιός Μιχάλης (Δρ. Φυσικός–Δάσκαλος).

comments powered by Disqus