Ημερίδα επαγγελματικού προσανατολισμού για το επάγγελμα του ερευνητή

Με πρωτοβουλία του ΕΚΦΕ Ρόδου και του Σχολικού Συμβούλου Φυσικών Ν. Δωδεκανήσου, εκπαιδευτικοί και μαθητές από τα σχολεία: 3ο ΓΕΛ Ρόδου, 4ο ΓΕΛ Ρόδου, Μουσικό Σχολείο Ρόδου και ΓΕΛ Αφάντου, συμμετείχαν στην προεκδήλωση της «Βραδιάς του Ερευνητή». Η προεκδήλωση πραγματοποιήθηκε από τον Υδροβιολογικό Σταθμό Ρόδου του ΕΛΚΕΘΕ, στις εγκαταστάσεις του, τη Δευτέρα 22 Σεπτεμβρίου 2014 κατά τις ώρες 11.00-13.00.

Το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα "Βραδιά του Ερευνητή" έχει σκοπό την προβολή και διάδοση του επαγγέλματος του ερευνητή στην Ευρώπη. Κατά την προεκδήλωση, οι μαθητές γνώρισαν από κοντά το επάγγελμα του ερευνητή του υδάτινου περιβάλλοντος μέσα από παρουσιάσεις και συζητήσεις με τους επιστήμονες του Ελληνικού Κέντρου Θαλασσιών Ερευνών.

Εκδήλωση "Βραδιά του Ερευνητή"

Την Παρασκευή 26 Σεπτεμβρίου 2014, πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για τη "Βραδιά του Ερευνητή" στον Υδροβιολογικό Σταθμό και στον περιβάλλοντα χώρο του.

Οι μαθητές και το ευρύ κοινό:

Πιο αναλυτικά, στην ελκδήλωση περιλαμβάνονταν:

Εκθέσεις για όλες τις ηλικίες:

Επιδείξεις για το ευρύ κοινό και ιδιαίτερα για τους νέους (μαθητές-σπουδαστές):

«Θαλασσινές δραστηριότητες» για το ευρύ κοινό και ιδιαίτερα για τους νέους (μαθητές-σπουδαστές):

Παιδικές δραστηριότητες

comments powered by Disqus