Τοπικός Διαγωνισμός EUSO 2016:
Απολογισμός

Φωτογραφικό Υλικό

Το Σάββατο 05 Δεκεμβρίου 2015, το ΕΚΦΕ Ρόδου διοργάνωσε τον Τοπικό Διαγωνισμό EUSO 2016, στο πλαίσιο του «Πανελληνίου Μαθητικού Διαγωνισμού για την επιλογή στη 14η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2016», ο οποίος διοργανώθηκε από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝΕΚΦΕ) και πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του ΥΠΠΕΘ. Η επιστημονική επιτροπή του τοπικού διαγωνισμού ήταν η εξής:

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 10 Λύκεια της Νήσου Ρόδου, με μία ομάδα από το κάθε σχολείο, οι οποίες κατά αλφαβητική σειρά σχολείου ήταν οι εξής:

Σύμφωνα με την επιστημονική επιτροπή, οι τρεις πρώτες ομάδες, σε φθίνουσα κατάταξη βαθμολογίας, ήταν οι εξής:

1. ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ:
    • ΔΙΑΚΟΥ ΣΤΑΜΑΤΙΑ
    • ΚΑΤΣΙΔΩΝΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ
    • ΧΑΡΤΕΡΟΥ ΣΤΑΜΑΤΙΑ
  2. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΡΟΔΙΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ:
    • ΓΙΑΝΝΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    • ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ
    • ΧΑΛΚΙΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
  3. 2ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ:
    • ΜΑΥΡΟΓΕΝΗ ΓΑΡΥΦΑΛΙΑ–ΑΓΓΕΛΙΚΗ
    • ΜΙΣΣΟΣ ΜΙΧΑΗΛ–ΚΥΡΙΑΚΟΣ
    • ΜΠΑΡΔΑΝΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
Οι δύο πρώτες ομάδες των μαθητών από το ΓΕΛ Αφάντου (ΔΙΑΚΟΥ ΣΤΑΜΑΤΙΑ, ΚΑΤΣΙΔΩΝΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ, ΧΑΡΤΕΡΟΥ ΣΤΑΜΑΤΙΑ) και τα Εκπαιδευτήρια Ροδίων Παιδεία (ΓΙΑΝΝΟΥΡΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ, ΙΩΑΝΝΙΔΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ, ΧΑΛΚΙΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ) προκρίνονται στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για την επιλογή στη 14η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2016, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 23 Ιανουαρίου 2016 στην Αθήνα.

comments powered by Disqus