Τοπικός Διαγωνισμός EUSO 2017:
Απολογισμός

Φωτογραφικό Υλικό

Το Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2016, το ΕΚΦΕ Ρόδου διοργάνωσε τον Τοπικό Διαγωνισμό EUSO 2017, στο πλαίσιο του «Πανελληνίου Μαθητικού Διαγωνισμού για την επιλογή στη 15η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2017», ο οποίος διοργανώθηκε από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝΕΚΦΕ) και πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του ΥΠΠΕΘ. Η επιστημονική επιτροπή του τοπικού διαγωνισμού ήταν η εξής:

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 12 ομάδες από 7 Λύκεια της Νήσου Ρόδου, οι οποίες κατά αλφαβητική σειρά σχολείου ήταν οι εξής:

Σύμφωνα με την επιστημονική επιτροπή, οι τρεις πρώτες βαθμολογίες, σε φθίνουσα κατάταξη βαθμολογίας, αντιστοιχούν στις εξής ομάδες:

1. ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ (Ομάδα 2):
  • ΓΑΜΒΡΟΥΔΗ ΑΣΤΕΡΩ
  • ΚΕΦΑΛΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ
  • ΦΟΥΣΤΕΡΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ-ΔΗΜΗΤΡΗΣ

2. ΓΕΛ ΣΟΡΩΝΗΣ:
  • ΚΑΛΑΜΑΡΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑ
  • ΜΑΣΤΗ ΑΛΙΚΗ-ΤΣΑΜΠΙΚΑ
  • ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΖΗΣ

3. 4ο ΓΕΛ ΡΟΔΟΥ (Ομάδα 2):
  • ΑΠΟΣΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ
  • ΓΙΑΤΡΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΑΡΔΕΛΗ ΝΙΚΟΛΕΤΑ
ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ (Ομάδα 1):
  • ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΤΣΑΜΠΙΚΑ
  • ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗ ΤΣΑΜΠΙΚΑ-ΜΑΡΙΑ
  • ΚΑΠΠΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ-ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Οι δύο πρώτες ομάδες των μαθητών από το ΓΕΛ Αφάντου (ΓΑΜΒΡΟΥΔΗ ΑΣΤΕΡΩ, ΚΕΦΑΛΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ, ΦΟΥΣΤΕΡΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ-ΔΗΜΗΤΡΗΣ) και το ΓΕΛ Σορωνής (ΚΑΛΑΜΑΡΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑ, ΜΑΣΤΗ ΑΛΙΚΗ-ΤΣΑΜΠΙΚΑ, ΧΑΤΖΗΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΚΥΡΙΑΖΗΣ) προκρίνονται στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για την επιλογή στη 15η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2017, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 28 Ιανουαρίου 2017 στην Αθήνα.

comments powered by Disqus