Τοπικός Διαγωνισμός EUSO 2020:
Απολογισμός

Φωτογραφικό Υλικό

Το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2019, το ΕΚΦΕ Ρόδου διοργάνωσε τον Τοπικό Διαγωνισμό EUSO 2020, στο πλαίσιο του «Πανελληνίου Μαθητικού Διαγωνισμού για την επιλογή στη 18η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2020», ο οποίος διοργανώθηκε από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝΕΚΦΕ). Η επιστημονική επιτροπή του τοπικού διαγωνισμού ήταν η εξής:

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 3 ομάδες από 3 Λύκεια της Νήσου Ρόδου, οι οποίες κατά αλφαβητική σειρά σχολείου ήταν οι εξής:

Σύμφωνα με την επιστημονική επιτροπή, η τελική κατάταξη των ομάδων είναι η εξής:

1. ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΡΟΔΟΥ "ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ":
  • ΒΑΚΙΑΝΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ
  • ΜΑΚΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
  • ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΣ

2. ΓΕΛ ΑΦΑΝΤΟΥ:
  • ΔΙΑΚΟΥ ΕΛΕΝΗ
  • ΚΑΛΟΓΗΡΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΜΑΡΙΑ
  • ΧΑΤΖΗΔΙΑΚΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ

3. ΓΕΛ ΙΑΛΥΣΟΥ:
  • ΑΝΤΩΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
  • ΚΑΡΑΒΟΛΙΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ-ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
  • ΜΑΛΑΜΑΤΗ ΑΝΝΑ-ΝΙΚΟΛΕΤΑ

Η πρώτη ομάδα των μαθητών από τα Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Ρόδου "Πυθαγόρας" (ΒΑΚΙΑΝΗΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ, ΜΑΚΡΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΑΓΓΕΛΟΣ) προκρίνεται στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό για την επιλογή στη 18η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2020, ο οποίος θα διεξαχθεί στις 25 Ιανουαρίου 2020 στην Αθήνα.

comments powered by Disqus